Kategoriler

KURAN MÜMİNLERE ŞİFA VE RAHMETTİR

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا  (Biz Kur’an’da mü’minler için şifa ve rahmet olan ayetleri indiriyoruz.  Zalimler için zararlarını artırır”  (İsra Suresi: 82 Ayeti)

     قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء  “De ki: Kur’an, inananlar için hidayet ve şifadır.” ( Fussilet Suresi: 44.Ayeti )

 

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ ﴿ “Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım. Zariyat Suresi 56)  يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ   ” Ey insanlar! Size, Rabbinizden öğüt (vaaz) ve göğsünüzde olana (nefsinizin kalbindeki hastalıklara) şifa ve mü’minlere hidayet ve rahmet gelmiştir.” (Yunus Suresi: 57 Ayeti)

İZAH VE DEĞERLENDİRME

Ben dini konularda eski din alimlerine bağlıyım. Çünkü  onlar dinimizin  inceliklerini (hikmet ve felsefesini) çok iyi bildiklerinden onların kitaplarında safsata, atmasyon vs. olmaz.  Hani derler ya  bilgiyi akıl süzgecinden geçirmek.  işte bu eskilerde vardır. Bilinenin aksine onların fetvalarına daha çok güvenirim.

rivayet edilmiş (bildirilmiştir) ki,   İmam-ı Azam yarım milyon, İmam-i Hanbel bir milyon hadis şerifi ezber bilirlerdi. fakat sorulara cevap (fetva) verirken “-Bu benim görüşümdür.  Tek doğru da  bu değildir”derlerdi. çünkü verdiğim cevapta ısabet yoksa hata Resulullah’a ıkmasınbana çıksın düşünürlerdi. Bu kadar titiz, bu  kadar ince giderlerdi.O nedenle  ben eski alimlerin görüşlerine (yorum ve içtihatlarına) güvenir, ölçü alırım. Kuran’ın  imani konularla ilgili ayetleri Maturidi Hazretlerine göre, ibadet ve hukukla ilgili ayet ve hadisleri İmam-i Azam’a göre, İmam-İ Gazzali’ye göre anlarım. Ölçü bu. Bu ölçüye göre düşünmeyenlerle fazla da olsa işim olmaz.

Herkes Kuran’dan anlayamamalı.   Anlarsa yanlış yapar.  TC anayasası  çok küçük bir kitaptır. hem de anlaşılır bir  dili vardır.  fakat ondan anayasa  Hukuku  profosörleri bile zor anlıyor. Farklı farklı sonuçlar çıkarıyorlar.içimden:   “-sen eskileri bir incele ve anla da ondan sonra ne diyeceksen de. Seni dinlerim”  şeklinde düşünürüm. Onun için günümüzün cahillerine nefes tüketemem.                                                                KURANA VE İSLAMA YAPILABİLECEK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK

Elmalı tefsiri İslam aleminde yazılan en kapsamlı çok yönlü bir tefsirdir. 700 yıl önce yazılan İbni Kesir tefsiri Kuranı hadislerle tefsir eden bir tefsirdir. Daha bir çok tefsirde  bu ayetlerin izahında: ” Ruh hastalarına, cinlilere, şu ayetler veya şu sureler şu kadar sayıda okunur”    diye Yukarıdaki ayetlerin açıklamalarına bakıldığında özetle  şu vardır: “Toplum bir insana benzer. Nasıl ki, insanda mide, bağırsak, kalp ve böbrek hastalıkları varsa; Toplumda inançsızlık, içki,kumar, dedi kodu, gıybet (arkadan konuşmak) laf taşıyarak insanların arasını veya karı-kocanın arasını açma (ki, buna sihir denir), iki yüzlülük gibi hastalıklar vardır.  Aynı şekilde Kuran’ın tatbikiyle bu  ruhsal ve sosyal hastalıklar azalır. yok olur ve toplumda rahatlık ve mutluluk yaşanır”.

Şizofreni gibi delilik ve akıl bozukluğu bir beyin hastalığıdır. bunların çoğu  nörölöji ve psıkıyatride    tedavi  edilmektedir. Okuyarak iyileştirme peşinde koşanlar arasında hoca diye subhanekeyi bile bilmeyen    ve  sırf palavra ile işi   götürenler vardır. Bunlar Kuranın yukarıdaki gönderiliş amacına uymayan  çarpıtmalardır.    Lütfen yukarıdaki ayetlerin Elmalı tefsiri, Ömer N. Bilmen  ve büyük hadis   alimi ibni Kesir  tefsirine bakılsın. 

Bilindiği üzere  İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif, aynı zamanda bir islam alimiydi. Kuranın ilk   tercümesini hazırladı. Sonra Kuran’a  hürmeten: “Ben kimim ki, benden önce kimsenin  yapamadığı   bir şeyi yapamam” diye yaptığı meal ve tercüme çalışmasını yakan  büyük şair bu sıkıntıdan nasıl söz    etmişti İbret olmaz bize her gün okuruz ezberde Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetlerde

Lafzı muhkem yalnız anlaşılan kuranın Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın

Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına İnmemiştir hele Kuran şunu hakkıyla bilin Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.

Değerli okuyucular. Kuran  bazı kimseler tarafından yanlış anlaşılıp uygulandığından Mehmet Akif’de   DERT BÜYÜK İDİ.KURAN MÜMİNLERE ŞİFA VE RAHMETTİR
Murat Koç Rize Çayeli
0505 432 11 83
murat.koc1952@gmail.com
www.muratkoc53.com ©
X