Kategoriler

Sivil Toplum Örgütleri (Dernekler)


1-Dernek Kanunları tuzaklarla doludur

ÖZETİ: Genel Kurul yaparak derneği teslim aldım. İlçe Müftüsü derneğin inşat kısmına; ben de  dereneğin formalitelerine, dernek defterleri alındı ve  harcama belgelerine bakıyordum. Kaymakam onayı/izni ile para topluyorduk. Şikayet edildim. Dernekler  İl Müdürlüğü tüm defeter ve evrakımi iki  çuvala koyarak alıp götürdü. 2 ay inceledi. "Anlamadığınız veya yanlış bulduğunuz bir yer var mı?" diye sorduğum halde ne savunma ne de ifademi almadan beni mahkeemeye verdiler. Aldığım izinler yeterli değildi. Kurs cami, müftülük hizmet binası yaptık. Defterler, harcama belgeleri hepsi tamamdı. Oradan bir şey tutturamadılar. İzin formalitelerinde, bilmediğimiz için eksiklikler vardı. 2860 Yardım Toplama Kanunun 29. maddesine göre yaptığım tüm harcama paralarını geri istediler. 3 yıl yargılanıp beraat ettim. Şimdiki aklım olsaydı asla dernek işlerine girmezdim. Şikayet edildiğinde para harcayıp iş yapan her dernek 2860/29. maddeden kendisini aynı mayın tarlasında bulabilir.

     İstanbul’un çeşitli yerlerinde dernekçilik yaptım. Haksız yere yargılandım. 3-4 yılım mahkemelerde geçti. Ne zaman kiyargılanmaya başladım, aklım o zaman başıma geldi. Ne derler: "Balığın aklı, oltaya takıldığında başına gelir". Benim  aklım da yargılanmaya başladığımda  başıma geldi. 
         

2860 numaralı yardım Toplama kanununa göre devlet bir kurta, dernek başkanı  da savunmasız bir tavuğa benzer. Niçin  böyle diyorum? Derneklerde bir şikayet veya denetim yapılmadığında  bir şey diyen olmaz; fakat yapıldığında kendini kurtarma imkanın yok gibidir.

     Nereden başın ağırır?.  Bir yurt yapıyorsun. Toplanan yardım paralarını  fiş ve faturalar harcadın. İşletme defterine kaydettin. Bina da yükseldi. İşletme defterinde, harcama belgelerinde veya dğer defeterlerinde her hangi bir eksiklik bulamadılar. Ama   izin formalitelerinde illa ki bir eksiklik  bulabilirler. Çünkü izin formalitelerini bütünüyle tamamen bitirmeye ve uygulamaya imkanı yoktur. Oradan tutarlar ve "yaptığın yurt, bina kurs vs. için  tüm harcamaları mal müdürlüğüne yatır ve makbuzunu bize getir" derler.  5 tane hukuki yardım alıyorduk. Allah yargıtaydan razı olsun ki, bir nedenle bizi hapse girmekten, haciz olmaktan kurtardı.

      Üzerimdeki yarım dairemin tapusunu kardeşime vermiştim. Para yemediğimizi mahkeme de biliyordu. Suçumuz izin belgelerindeki eksiklikler. Ama yardım toplama faaliyeti kayaamakamlık izniyle olduğu halde "bize izin veren kaymakama neden sormuyorsunuz?"dediğimizde, "Ona bakılmaz" dediler.

İZAH VE AYRINTILAR

2- Derneklerde para daima azdır. Dışardan  söylendiği gibi, derneklerde  para yemek veya zengin olmak mümkün değildir. Çünkü Yönetim ve denetim Kurulları, genel kurullar vardır.Zaten aldığınız bağış ve yardımın takıbı, veren kişi tarafından  yerinde kullanılıp kullanılmadığı açısından  mutlaka takıp edilir. Dışardan göründüğü gibi değildir. Çok derneklerde çalıştım. Ufak giderler zaten daima sizin cebinizden çıkar. ira ufak giderleri belgelemek çok zaman alıcı ve bıktırıcıdır.

      3-  Dernek Kanunlarındaki Hata ve Eksiklikler:
            
      a) Kanunlarda:

           1-Dernekle ilgili kanunlar bir çok kanunda düzenlenmiştir. En önemlisi bır genel kurul yapacaksanız, genel kurulla ilgili konuların bir kismı 
           Türk Medeni Kanununda, bir kısmı dernekler kanununda düzenlenmiş. hangi konuyu hangisinden almakta yazı mı, tura mı atacağız.  
           Dernek konuları medeni kanunda özet olarak değil  sayılı deernek kanunu kapsamında ayrıntıya girilmiştır.

           2- Türk Medeni Kaunu Rahmetli Ecevit'in Adalet Bakanı Prof Dr Hikmet Sami Kurt tarafından sahasında ilerleme göstermiş medeni hukuk                Prof (hukuk bilim insanlarından oluşan aakademik bir kurul tarafından hazırlanmış ve kabul edilmiştiir.ÇELİŞKİLERİ:
               
 25 HAZİRAN 2016 YILINDA TARTIŞMALI GENEL KURUL KAVGASINA AŞAĞIDAKİ 2  KANUN MADDESİ NEDEN OLMUŞTU::


MHP'de kurultay krizi: İşte dakika dakika yaşananlar

MHP kurultay krizinde bugün hareketli dakikalar yaşandı. MHP'nin 4 genel başkan adayı Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Büyük Anadolu Oteli önüne geldi. Polis barikatının gerisinde toplanan MHP'liler olağanüstü kurultay için yeterli imzayı topladıklarını iddia etti.


Böyle Kanun mu yapılır?

78. maddede diyorsun ki, tüzük değişikliği  tüm üyelerin 2/3 çoğunluğuyla yapılır. Aynı sayfadaki 81. maddede de tüzük değişikliği genel kurulda bulunanların sadece 2/3 çoğunluğula yapılır. Böyle hukuk mu yapılır?  Zaten  78. maddede her şey var. 81. madde tümüyle gereksiz. ŞÖYLE Kİ:

Sayın Bahçeli 78. maddeye göre haklıydı:


                Madde 78-
                Genel kurul toplantıları, tüzükte aksine hüküm olmadıkça, dernek merkezinin bulunduğu yerde yapılır. Genel kurul,  katılma                      hakkı bulunan üyelerin salt çoğunluğunun, tüzük değişikliği ve derneğin feshi hâllerinde üçte ikisinin katılımıyla toplanır;                          çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu                          toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz
                
                                Sayın Akşener de  yaptıklarını 81. maddeye dayandırıyordu. Türk Medeni Kanununa göre Tüzük Değişikliği yapmada her ikisi de haklıydı.

                Madde-81:
                 Genel kurul kararları, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır. Şu kadar ki, tüzük değişikliği ve derneğin feshi kararları, ancak toplantıya katılan üyelerin üçte iki çoğunluğuyla alınabilir.

                 


OLDU NASRETİN HOCA İŞİ !

 

Murat Koç Rize Çayeli
0505 432 11 83
murat.koc1952@gmail.com
www.muratkoc53.com ©
X