ÖNCE TOPRAK ANALİZİ SONRA GÜBRE VERELİM

 
Neden Toprak Analizi:  Nasıl ki ilaç vermeden önce  hastaalıklarımıza teşhis (tanı) koymak için kan ve idrar tahlili yapılması gerekli ise;  toprak için de durum aynıdır. Çay üreticisi olarak arazinin/çaylıkların her tarafına aynı gübre veriyoruz. Bu neye benzer?  Bütün insanların aynı yemeekleri yemesi gibidir. Aynı yemeklere bazılarının ihtiyacı fazla, bazılarına az  gelebilir. Dağ ile derenin kumsalın yapısı elbetteki aynı olmaz.

ASİT BAZ DENGESİ

Nasıl ki, tansiyonumuzun bir alt sınırı varsa; toprağın asitlik ve bazlıği için bir alt ve üst sınır vardır. Asit baz dengesi 0''dan başlar 14'de sonlanır. 7 orta noktasıdır. Yani  7  normal kabul edilmiştir. Şimdi Türkiye topraklarına bakalım:Açıklarsak 4.0- 4,9 arası kuvvetli astli toprak. (5.0- 6.0) arası arta asitli. (6.0- 6,9) arası hafif asıtli.   (7.0- 7,9) arası hafif alkali. (8.0- 8,9) arası kuvvetli alkalı.


Peki çay üretilen Doğu karadeniz Bölgesi topraklarında durum nedir:   19 Mayıs Üniversitesi Ziraat fakultesine bağlı "Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü" nün verilerine göre  çay  bitkisinin (4,5-  6,0) arası  asıtli topraklarda  rahat geliştiği anlaşılmıştır. 

ÇOK KÖTÜ!
Yine aynı kurumun yaptığı bir araştırmaya  göre, çay tarımının yapıldığı toprakların sadece  % 14'u  çaya uygundur. Bölge geneline bakıldığında çay tarımı topraklarının % 86,sı bu niteliğin dışında bulunmaktadır.https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/199917#:~:text=Genelde%20%C3%A7ay%20bitkisi%20pH%204,00%20aras%C4%B1nda%20optimum%20geli%C5%9Fme%20g%C3%B6sterir.

DEĞERLENDİRMEMİZ: Çay yapılan bölge topraklarının % 86'sının tansiyonu (PH) si bozuk. Tansiyonumuzun kaç olduğunu nasıl ki önce ölçmemiz gerekiyorsa;  acilen her kes torak analizi yaptırması lazım.  Ölçme sonunda nasıl ki tansiyon ilaçlarıyla tansiyonumuzu tedavi etmemiz gerekiyorsa; PH'si bozuk olan topraklarımızı da uygun gübrelerle PH'sini ( 4,5 -  6.0) sınırlarına çekmek lazomdır. Bu yapılmazsa verilen gübrenin bi kısmı işe yaramaz. Çünkü toprağın tansiyonu bozuk yahu.

Kompoze gübrelerde en az  % 05 potasyum vardır. halbuki memleketin topraklarının çoğunda potasyum yeterlidir. Azot ihtiyacı fazladır. kanaatımca önce torak analizi yaptırsak ben 2500  kilo gübre vurmaktayım.  Belki tahlil yaptırmaaya para vereceğim amma 500 kilo  (% 20), Türkiye genelinde 6.000.000X 0,2= 1.200.000 ton tasarruf edilecek. Toprağımız bozulmayacak. Gübre idhalatı  % 20 azalacak ve dış açığımız daha az olacaktır. İşte ekonomi budur:    Aşağıdaki video'da GÜİD (Tüm gübre idhalat ve İhracatçılar Derneği) Başkanı Metin Güneş gübrenin blançosunu ortaya koydu.  İlk 4-5 dakkasını izlemek yeterli:Buradan anlayacağız ki, Türkiye yılda 6,5- 7 milyon ton gübre tüketmekte.  Bu miktarın % 95'i idhaldır. Türkiye'nin  kimyasal gübre kaynakları yoktur. Buna karşılık organik gübre kaynakları vardır. Onları kullanmalı.

Bu derneketen yeni (10.08.2020) aldığım bilgiye göre  devlet gübre idhalatında idhal eden şirkeetlerden -pahalı olmasın, kullanıcısına ucuza gelsin diye- kuruş vergi almamakta; hatta daha ucuza satıp tarım üreticisine destek vermektedir 

 Kaynak:    https://www.youtube.com/watch?v=UF95lm97FBc&feature=youtu.be

NEDEN GÜBRE TAKIP SİSTEMİ?   ÜLKEMİZ TERÖRLE MÜCADELE EDİYOR.  Bilindiği üzere bazı gübrelerden PKK bomba üretip mehmetciğimizi, muhimmat-araç ve gerecimizi bombalıyor.


Bomba Yapımında Da Kullanılan Nitratlı Gübreler Reçete İle Satılacak

Adıyaman’ın Sincik ilçe Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel, bomba yapımında kullanılan amonyum nitratlı gübreleri tamamen yasakladığını, kalsiyum nitratlı gübreleri ise e-reçete ile satışına izin verdiğini söyledi.
Başkan Altıntel, 2016 yılı Haziran ayında yasaklanan nitratlı gübrelerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapıldığını belirterek, Gübre alacak çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak zorunda olduğunu ifade etti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, amonyum nitratlı gübreleri tamamen yasakladığını, kalsiyum nitratlı gübreleri ise e-reçete ile satışına izin verdiğini ifade eden Başkan Altıntel, potasyum nitratlı gübrelerin satışının ise tamamen serbest bırakıldığını aktardı.
                 TERÖR NEDENİYLE GÜBRE ÜRETİMİ VE DAĞITIMI YSAL TAKİBE BAĞLANDI
 Ama diğer taraftan GÜİD Bu sistemden 0,6-8 milyar TL Ülkenin kayba uğradığını anlatmaktadır

.NETİCE: Bu topraklardan bu kadar ürün alıyoruz.Doğup, büyüyoruz. Besleniyoruz. Ev araba alıyoruz. Bu kadar para kazanıyoruz. BİR KERE TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMAK ÇOK MU?

      

NN


 

Murat Koç Rize Çayeli
0505 432 11 83
murat.koc1952@gmail.com
www.muratkoc53.com ©
X