Toprağı Düzenleyen (Düzelten) Gübreler.

 GENEL BİLGİ

SORU:  BİLİNÇSIZ KULLANDIĞIMIZ  AVRUPA GÜBRESİ

Toprak Düzenleyen, demek  bozulan toprağı düzeltirler. Veya toprağa vurulan (dağıtılan) kimyasal gübrelerin tesirini artırırlar. Başlıcaları:

Toprak düzenleyici gübreler, kendileri  Azot, Fosfor, Potayum gibi temel besinler;  demir,kükürt bor gibi ikinci derecede önemli besinler içermezler. Onlar bozulmuş topraklarımızı düzeltmek için kullanılırlar. toprakta erimeyen veya kullanılmayan besinler varsa onların kullanılmalarını sağlarlar. Az gübreden daha çok verim alınmasını sağlarlar.

Ülkemiz petrolün %70'ni; doğalgazın % 90'ını; ziraatta kullanılan 7 milyon tona yakın gübrenin %95' ini döviz ödeyerek yurt dışından idhal etmektedir. Halbuki toprak düzenleyici gübreler yönünden Ülkemiz zengindir. Sürekli kullansak bile Kıyamete kadar yetebilecek oranda zenginiz.


Ben bir çay üreticisiyim. Senede 2.300 kilo kompoze gübre kullanmaktayım. Buna  yaklaşık 6.000 lira öderim. Fakat yerli  ürün Gidyanın tonu Afşin Elbistan'da  200 tl. Ben  3 ton gidya alsam, tonu 2.300 lira olan kimyasal gübreden 1250 kilo  kullandığımda hem ürün kaybına uğramam, hem de gübre giderim azalır.Ayrıca Ülkemin dış açığının azalmasına katkıda bulunmuş olurum. Ama kimse beni anlamıyor. Çünkü çay ku'da 300 tane ziraat mühendisi var. Onların harekete geçmesi lazım.

Afşin Elbistan  Termik (kömür) santralı  bacalarından çıkan  pis duman nedeniyle kapatıldı. Aşağıda anlatacağım gibi, ziraatçı bilim adamları düşük kalorili linyitin yakıt olarak kullanılmasına karşı çıkıyorlar. Gübre olarak kullanılsın diyorlar
 
'2.5 yıl daha filtre takılmazsa 2 bin 860 kişi erken ölecek'       Termik santral maddesi teklif metninden çıkarılacak

Enerji elbette ki, önemlidir. Filitreleri takıldıktan sonra çalışsınlar. Fakat Organik Gübre olarak  kullanma imkanı varken bu daha iyi değil midir? Ama kime anlatırsın?

 
           TOPRAK DÜZENLEYİCİ GÜBRELER
Leonardit::  linyit kömürünü 1900 lu yıllarda ziraatta  gübre olarak  kullanılmasına Amerika'da başlanmıştır. Bunu bulan bilginin adı Leonard idi.  buluşuna leonardit, denildi.  Bu kelimeyi ben de sevmediğim için, Kömür Gübresi diyorum.   
GİDYA= HENÜZ  KÖMÜRLEŞEMEMİŞ LİNYİT YATAKLARI

Bazıları diyor ki: "Kömür odun ve kömür gibi bir yakıttır. Gübre olur olur mu? Oluyor işte. Fakat medya yazmadığından biliniyor.Ama  Sibirya veya Cizre Kok kömürünün külü  tarımda kullunılıp kullanılmayacağı konusunu bilmiyorum.  Gidya konusunu  ORDU VE KAHRAMAN MARAŞ  ZİRAAT FAKÜLTELERİ nin yaptığı  incelemeleri hocalarından dinleyelim:

SADECE BİLİM ADAMLARINDAN YARARLANIYORUZ

     

Bitki Besleme Ve Toprak Bilimi Hocası Prof Dr bir başka telvizyon konuşmasının da dinlenmesini yararlı buluyorum:
Gidya Tarıma Kazandırılmalı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu (EMYO) Müdürü Doç.Dr.Hanifi Binici, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerinde kullanılan kömürün üst katmanını oluşturan gidya ile hiç gübre kullanmadan yetiştirdikleri karpuz ve domatesten yüksek verim elde...Gidya Tarıma Kazandırılmalı, System.String[]

ettiklerini kaydetti.
Yukarıda, Hoca gidya kullanarak yetiştirdiği karpuzlarıyla görülmektedir.
GİDYA RESİMLERİ


Rize ile Kahraman Maraş Elbistan İlçesi arası 750 km dir.  Çay üreticileri birleşecek.  Elbistan'dan bir TIR 40-45 ton gidya (kömür) alacak. Böylelikle  gidya çok ucuza alınacak. Kim ne kadar alacaksa bir kepçeyle kendi arabasına yükleyip bir çay fabrikasının kantarına tartırarak  paylaşacaklar. Şimdi GİDYA KÖMÜRÜ:


Leonardit
leonardit ile ilgili görsel sonucuLinyit kömürlerinin gübre olarak kullanılmsı konusunda bir çok bilim adamının makalaesi vardır. Bir kaçını adresini aşağıda veriyorum: 


 
   

file:///C:/Users/Murat/Downloads/3200.pdf 
file:///C:/Users/Murat/Downloads/Microsoft%20Word%20-%20409520.tez.pdf (3 Bilim İnsanı)  ///C:/Users/Murat/Downloads/gamze_depel.pdf (4 bilim insanı) 
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/341444  (Afşin Elbistan Linyit Kömürleri  (Üç Bilim Adamı)                                                                                                                                                                                                                                                                                         

ÖZET BİLGİ ŞUDUR:        “Düşük Kaliteli Linyitler, Leonarditler ve Diğer Doğal Organik Kaynaklar (Torflar) Düşük kalorili linyit (kahverengi kömür) ve leonardit (linyitin oksitlenmiş hali) gibi materyaller de organik gübre materyali olarak önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerine dağılmış şekilde çok sayıda linyit ve turb kömürleri mevcuttur. En geniş rezervlere sahip olanları Kahramanmaraş Elbistan, Sivas Kangal, Konya Ilgın, Bingöl Karlıova ve Seyit Ömer turb ve linyitleridir. Bu kömürler düşük kalorili kömürleridir. Toplam rezervleri 4 milyar tondan daha fazladır. Bunların ısınma ve elektrik üretimi amacı ile kullanılmaları çok yanlış ve ekonomik değildir. Bu nedenle bu kömürleri en iyi değerlendirme usulü organik gübre üretimidir” (7.49. konu 5. Bölüm Sh: yok)   
  • Prof.Dr. Süleyman TABAN Ank. Ün., Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Ankara
  • Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Ankara
  • Prof.Dr. Metin TURAN Atatürk Üni, Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Erzurum
  http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/31370/Organik_Tarimda_Bitki_Besleme_Yonetimi.pdf?show
   
KÖMÜR (LEONARDİT VE  GİDYA) GÜBRESİNİN ÇIKARILIŞI, GÖRÜNÜMÜ VE  SATIŞA HAZIR ŞEKLİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
  


Burası

gidya ile ilgili görsel sonucu
 
 
leonardit ile ilgili görsel sonucu


 
gidya ile ilgili görsel sonucu    gidya ile ilgili görsel sonucu Fındıkta Verim Artışına Gidya Formülü
 

                                                                              
  • Jeolojik devirlerden kalan bitki ve hayvan atıklarının günümüze kadar henüz tam kömür olamadan duran, kalan organik ürünlerdir. Gidya da leonarditin bir çeşitidir. Fakat leonardit derinde, gidya yüzeyde bulunduğundan gidya biraz daha ucuzdur.
  • Gidya:
  • Zeolit:
GİDYA

 
"Fındık Tarımında Yeni Bir Ürün: Gidya" paneli


"Fındık Tarımında Yeni Bir Ürün: Gidya" paneli - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Kadir Saltalı

 
 
           
 


 


 "Gidya, toprağın su tutma kapasitesini artırıyor, bu sayede tarımda verimlilik de artıyor" - Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkmaz: - "Azotlu gübrelerin önemli bir çevre kirleticisi olarak değerlendirildiği günümüzde gidya, bölgemizde fındığın yanı sıra çay ve kivi tarımında da kullanılabilecek organik bir kaynaktır"

 

ORDU (AA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı, gidyanın toprağın su tutma kapasitesini yükselttiğini, bu sayede tarımda verimliliğin de arttığını belirtti.

Ordu ile Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversiteleri, Ordu ve Kahramanmaraş Büyükşehir belediyeleri ile Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliğinde "Fındık Tarımında Yeni Bir Ürün: Gidya" konulu panel düzenlendi.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Müzik ve Sahne Sanatları Konferans Salonu'ndaki panelin açılışında, tarımın modernleştirilmesi adına farkındalık oluşturmak amacıyla bu tür etkinliklerin düzenlendiğini bildirdi.

Panel Başkanı Prof. Dr. Saltalı, gidyanın toprağın su tutma kapasitesini yükselttiğini, bu sayede tarımda verimliliğin de arttığını söyledi.

Gidyanın tarımda kullanımına ilişkin bilgi veren Saltalı, şöyle konuştu:

"Gidya, yüzde 40-50 organik madde, yüzde 30-40 kireç, az miktarda kil ve suda yaşamış canlı kabuklarını içeren doğal bir materyaldir. Afşin-Elbistan havzasında milyonlarca yıl önce bitkilerden dökülen yapraklar, suyun içerisinde ayrışmadan birikiyor ve etrafında kalker içeren, dağlardan gelen sularla dolarak göl ortadan kayboluyor. Afşin- Elbistan ovalarının kuzey ve kuzey batısındaki 120 kilometrekarelik bir alana yayılan kömür, Türkiye'nin en büyük linyit rezervini oluşturmaktadır. Kömür katmanının üzerinde gidya, gidyanın üzerinde ise karışık çakıl ve alüvyon tabakası bulunmaktadır. Kömürlü gidya, kömür damarının üzerinde katmanlar halinde 30-40 metre kalınlıklara kadar çıkabilmektedir."

- "Bilinçsiz gübreleme verimin düşmesine yol açıyor"

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Özkutlu ise kentlerindeki fındık veriminin, diğer illerle kıyaslandığında oldukça düşük olduğunu belirtti. http://www.star.com.tr/yerel-haberler/findik-tariminda-yeni-bir-urun-gidya-paneli-34331/https://www.youtube.com/watch?v=g_g58TFuens

Kaynak:  https://www.youtube.com/watch?v=xnf-zJElqVQ

Kürşat hoca, yukarıdaki videosunda, gidyanın nasıl verim artışı yaptığını, piyasadaki kireçlerin kimyasal olduğunu, halbuki gidyanın organik yoldan toprağın  kireç ihtiyacını giderdiğini anlatmaktdır. 

Kürşat Hoca'ya attiğım maile şu cevabı vermiştir:

Kursat Korkmaz korkmaz60@gmail.com

12 Nis 2019 Cum 16:53
 
Alıcı: ben
 
Leonardit yerine gidya kullanmanızı öneririm çay için...  leonardit pH için çay da uygun değil bu nedenle gidya kireç içermesi nedeniyle pH düzenlemesi açısından daha uygundur
Leonardit asit karakterli ve sizin toprak pH sına göre bir değerlendirmek gerekli...
Kursat

12 Nis 2019 Cum, saat 06:19 tarihinde Murat Koc <murat.koc1952@gmail.com> şunu yazdı: 


         ÇAYDA DENENDİ Mİ?                                                          Her kesin sorduğu bu soru:  Doğu karadeniz toprakları hemen hemen aynı dır. Bugün orduda da çaycılık yapılmaktadır.Çaydan önce Rize'de fındık yapılırdı. Benim annem babam, fındık tarlalarını söküp çaya çevirdiklerini  ben de çok iyi bilirim. Rize'de yaşayan bütün yaşlılar bilir. Yalnız babam, fındığın her sene olmadığını, bir sene olur, bir sene olmadığını söylerdi.                                                                                                     Sonuç  olarak kömür (Leonardit, gidya) yerli  bir organik gübredir. Organik gübrenin zararı olur mu?    Ben şahsen getiren olabilse   2 ton  alıp 2-3 dekara uygularım. Ne kadar verilir:

1-  Hucüm dozu 300 kilo.
2-  Tedavi dozu  150 kilo
3-  İdame dozu   50  kilo . Yani 3. sene ve devamında her sene  dekara 50 kg. yeterli olur.

AVRUPA GÜBRESİYLE ZEHİRLENEN TOPRAKLARIMIZIN  KİREÇ İHTİYACI:     Bilindiği üzere çok eskileri çay tarlalarına azotlu beyaz gübre verilirdi. Amonyum sülfat gübre topraklarımızı asitleştirdi, ekşitti. kompoze gübrenin kullanılmsıyla toprakların asitleşmesi azaldı. Bu asidik toprakları düzeltmek için kireç (kalsıyum) vermek gerekir. Ancak piyasadaki kireçler kimyasaldır. Fakat gidyadaki kireç hem parasız hem de organiktir.
 

Murat Koç Rize Çayeli
0505 432 11 83
murat.koc1952@gmail.com
www.muratkoc53.com ©
X